Понеділок 04 липня 2022 р. 02:05 14000, м. Чернігів, вул. Магістратська, 7
Розділи порталу

Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України

РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВА ДЕРЖАВНИХ СЛУЖБОВЦІВ НА ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЇ

Однією з фундаментальних цінностей будь-якої демократичної країни є забезпечення дотримання прав і свобод людини.

                10 грудня 1948 року в Парижі Генеральна Асамблея ООН урочисто прийняла Загальну Декларацію прав людини – перший документ, який на міжнародному рівні проголосив основні громадянські, політичні, соціальні, економічні та культурні права і таким чином встановив їх стандарти.

                Стаття 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

                Статтею 46 Конституції України встановлено, що Україна є соціальною державою, зміст і спрямованість діяльності якої визначають права і свободи людини та їх гарантії, проголошено право громадян на належні, безпечні і здорові умови праці, соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин та пенсійне забезпечення громадян.

                Права людини, гарантовані Конституцією та міжнародними угодами нашої країни, мають бути реалізовані. Один із засобів реалізації прав людини полягає у тому, що їх можна захистити у випадку порушення.

                Основною ефективною формою захисту прав і свобод є судовий захист. Потреба у судовому захисті закономірно випливає з ускладнення характеру структури економічних відносин, зростанні конфліктності і соціальних протиріч у суспільному житті.

                На сьогодні набирає обертів позитивна судова практика за позовами непрацюючих державних службовців щодо визнання неправомірними дій органів Пенсійного фонду України та зобов’язання провести перерахунок пенсії у зв’язку з підвищенням посадового окладу працюючих державних службовців.

                Як відомо, пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015 року №213 у разі не прийняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, “Про статус народного депутата України”, “Про судову експертизу”, “Про Національний банк України”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про дипломатичну службу”, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

                Тобто, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

                Водночас, слід врахувати і законодавчі зміни, які набули чинності у зв'язку з прийняттям Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 року №889-VIII. Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 90 та пунктами 10- 12 Прикінцевих положень цього Закону.

                Згідно статті 90 вказаного Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

                Пунктами 10- 12 цього Закону передбачені норми призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року №3723-ХІІ державним службовцям, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 10 та 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.

                Таким чином, проведення перерахунку пенсій державним службовцям чинним законодавством не передбачено.

                До того ж, порядок обчислення заробітку для призначення (перерахунку) пенсії,  визначався постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії”, а постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно — правових актів” з 01.12.2015 року виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, а пункти 5 і 6 викладено в іншій редакції, що свідчить про відсутність права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Вказана постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 втратила чинність з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб”. Вказана постанова №622 підлягає застосуванню з 01.05.2016 року і прийнята на виконання норм Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 року №889-VIII та встановлює порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб.

                У зв'язку з внесеними змінами Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015 року №213 та у відповідності до вищевказаної Постанови, відсутні будь — які правові підстави для видачі довідок про заробітну плату для пенсіонерів, які не працюють на “спеціальних” посадах, оскільки норма права, яка передбачала порядок видачі таких довідок — втратила чинність!

                Постановою Правління ПФУ від 04.07.2016 року № 15-2 виключено форму довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено ( перераховано ) пенсію.

                З набранням чинності Постанови №1013 суди переповнені позовами, пов'язаними з перерахунком пенсії.

                Судова практика з вирішення таких спорів неоднозначна: протягом року майже всі суди займали позицію, що особи, яким пенсія була призначена до вищевказаних змін у законодавстві, мають право на перерахунок пенсії у зв’язку зі збільшенням заробітної плати працюючим державним службовцям за нормами законодавства, що діяло на момент призначення пенсії. На сьогодні, все більше рішень приймається судами першої та апеляційної інстанцій на користь органів ПФУ.

                Однак, не зважаючи на протилежність змісту судових рішень, право на судовий захист, за Конституцією, має кожний громадянин України.

 

 

Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України 

Анонс
Відкрите місто, зробимо місто краще
Опитування
Курси валют
Infinservice company Infinservice company


© Чернігівська міська рада. Всі права захищено.
© Електронна адреса: [email protected]
© При будь-якому використанні матеріалів Інтернет-порталу Чернігівської міської ради посилання (hyperlink) на www.chernigiv-rada.gov.ua обов'язкове
Розміщення ОКей Інтернет.