Понеділок 04 липня 2022 р. 02:31 14000, м. Чернігів, вул. Магістратська, 7
Розділи порталу

Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України

Страховий стаж-2016: особливості обчислення стажу

Докладно про те, що таке "страховий стаж", хто вважається застрахованим і як, власне, обчислюється страховий стаж для лікарняних

З 01.01.2011 року набрав чинності Закон про ЄСВ, яким відбулись зміни до соціального страхування, зокрема, і до питань обчислення страхового стажу застрахованим особам з 01.01.2011 року.

Саме з 01.01.2011 року в Україні почав діяти Державний реєстр соціального страхування, яким визначаються відомості, зокрема, і про страховий стаж працівників.

З 01.01.2015 р. набрав чинності і ще один «новий – старий» Закон України від 23.09.99 р. № 1105, яким визначається обчислення страхового стажу для лікарняних листків.

Починаючи з 01.01.2015 р. стаття 21 Закону №1105 оновила визначення терміну страхового стажу: «Страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.

Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску».

 Розглянемо кожен з наведених абзаців окремо.

 Страховий стаж залежить від того, скільки сплачено внеску

 Як відомо, мінімальний страховий внесок становить 22% від розміру мінімальної зарплати (ст. 1 Закону про ЄСВ). Тому важливо попередити працівників, а особливо тих, хто працює на умовах неповного робочого часу (інвалідів тощо), про те, що у разі коли у них зарплата за фактично відпрацьований час в місяці не буде досягати розміру мінімальної зарплати (відповідно і сума внеску буде меншою), у нього втрачаються дні в місяцях страхового стажу (такі місяці будуть неповними).

Щодо доплати ЄСВ до мінімальної зарплати, яку здійснює роботодавець з 01.01.2015 р., то слід звернути увагу на наступне:

- донарахування не відноситься до заробітної плати (доходу), яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу та, відповідно, не захищає прав застрахованих осіб (не враховується для розрахунку пенсій та соціальних виплат)

- донарахування сум ЄСВ до розміру мінімальної заробітної плати (крім лікарняних, відпускних та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами) фактично не є доходом (винагородою), отримуваним найманою особою за виконання робіт (надання послуг) у розумінні Закону України «Про оплату праці», не є базою для утримання єдиного внеску з фізичної особи і тому не вплине на суму її пенсійного забезпечення.

Отже, доплата ЄСВ до «мінімалки» є тільки додатковим джерелом надходження коштів до бюджету Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування і ніяких гарантій для самих застрахованих осіб не несе в частині збереження стажу, мінімальних гарантій суми страхових виплат і пенсій. Про це також наголошують ДФС України і Міністерство фінансів України у своїх листах від 20.07.2015 р. № 1882/2/99-99-17-03-01-10 і від 06.08.2015 р. № 31-11180-02-2/25413.

 Відпустка для догляду за дитиною - до стажу зараховується тільки за умови сплати внесків!

Як вже зазначалось вище, відповідно до ст. 21 Закону № 1105 період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

 Як бачимо і в цьому випадку страховий стаж залежить від сплати внеску. Хто ж і за кого сплачує ЄСВ?

 Порядок нарахування та сплати ЄСВ, зокрема для осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку й відповідно до закону одержують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини, регулюється Порядком нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 р. № 178 (надалі – Порядок № 178).

Відповідно до пп. 2 п. 2 Порядку № 178 соцзабези нараховують ЄСВ на суми допомоги при народженні дитини (крім суми, яка виплачується одноразово) та/або суми допомоги для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, нарахованої за базовий звітний період.

Згідно з п. 3 Порядку № 178 нарахування ЄСВ провадиться в розмірі 33,2% на суму допомоги або компенсації за осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку й відповідно до закону одержують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини, в тому числі в разі одержання кількох видів допомоги або компенсації одночасно, та визначається в розмірі мінімального страхового внеску за кожну особу, встановленого законом, але в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.

Отже, якщо допомога при народжені або для догляду призначена мамі, то, відповідно, за неї соцзабез сплачує ЄСВ і вона отримує страховий стаж на три роки (на час виплати допомоги при народженні або по догляду), незалежно від того, чи буде вона працювати, чи ні.

А от якщо допомога при народжені або для догляду призначатиметься татові (матір не звернулася до соцзабезу особисто), відповідно, страховий стаж буде враховуватися йому – особі, якому призначається виплата. Коли матір звернеться за отриманням довідки ОК-7-з або ОК-5, то за час її відпустки для догляду за дитиною страхового стажу вона не матиме (звісно, якщо матір вийшла на роботу, то страховий стаж буде зараховуватися від сплати ЄСВ з зарплати).

 Про довідки ОК-5 або ОК-7-з

 Відповідно до п. 3 ст. 21 Закону № 1105 страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження - у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Державний реєстр загальнообов’язкового державного соціального страхування веде Пенсійний фонд і страховий стаж працівника зазначається в довідках за формами ОК-5 або ОК-7-з, в останньому рядку «Страховий стаж» кожного року.

Сьогодні вже багато кадровиків користуються цими довідками для обчислення страхового стажу починаючи з 01.01.2011 р.

Довідки за формами ОК-5 або ОК-7-з мають надавати працівники на момент настання страхового випадку, а не на дату прийняття працівника!

 Про обчислення днів і місяців страхового стажу

 Відповідно до п. 3 ст. 21 Закону № 1105 страховий стаж обчислюється у місяцях. Звертаємо увагу: «у місяцях» сплати страхового внеску не менше мінімального розміру. Тобто місяць стажу буде враховано тільки тоді, коли особа має дохід в цьому місяці вище мінімальної зарплати (або на рівні «мінімалки»).

Якщо у місяці немає сплати мінімального страхового внеску, то Пенсійний фонд зараховує в такий місяць пропорційну кількість днів стажу.

 Отже, кадровик може обчислювати стаж:

 Ø  тільки за місяцями (повними місяцями відповідно до даних довідки),

 Ø  або місяцями і днями неповних місяців.

 

Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Відділ ведення електронних реєстрів та підтримки інформаційно-аналітичних систем

Анонс
Відкрите місто, зробимо місто краще
Опитування
Курси валют
Infinservice company Infinservice company


© Чернігівська міська рада. Всі права захищено.
© Електронна адреса: [email protected]
© При будь-якому використанні матеріалів Інтернет-порталу Чернігівської міської ради посилання (hyperlink) на www.chernigiv-rada.gov.ua обов'язкове
Розміщення ОКей Інтернет.