П’ятниця 29 травня 2020 р. 18:58 14000, м. Чернігів, вул. Магістратська, 7

ДПІ інформує

Зараз багато розмов точиться щодо розрахунку показника податкової віддачі, який для податкових органів є інтегральним показником діяльності платників податку на прибуток.

Як податківці розраховують цей показник?

Податкова віддача по податку на прибуток розраховується відношенням суми нарахованого податку на прибуток (рядок 12 декларації з податку на прибуток підприємств) до суми скоригованих валових доходів (рядок 3 декларації).

Аналізуючи декларації з податку на прибуток суб’єкта господарської діяльності, фахівцями податкових органів визначається рівень податкової віддачі у динаміці, проводиться порівняння його із середнім рівнем податкової віддачі по галузі, у якій здійснює свою діяльність платник. Це дає можливість зробити висновок про рівень сплати податку та ймовірність застосування підприємством схем мінімізації податкових зобов’язань.

Приклад: чернігівським підприємством, яке працює в галузі «Роздрібна торгівля» в декларації по податку на прибуток задекларовано валових доходів (рядок 3) у сумі 1 млн.грн., а нарахована сума податку становить 1 тис.грн.

Величина податкової віддачі становить:

1 тис.грн./1 млн.грн. х 100% = 0,1 відс.

Рівень податкової віддачі по підприємству (0,1 відс.) має значно нижче значення порівняно з середньоукраїнським таким показником по галузі «Роздрібна торгівля» (1,13 відс.), а також менше мінімального одновідсоткового рівня.

Простіше кажучи, велика фірма, яка починає працювати через мережу фіктивних підприємств, переносить податкові зобов’язання за цими операціями не на себе, а на структури, формально з нею ніяк не пов’язані. І коли зобов’язання перенесено, фіктивні підприємства лопаються як мильні бульбашки. Фірма декларує видатки і збитки, з яких податків не візьмеш. А борги перед податковою мають фіктивні підприємства, відкриті на якогось громадянина, котрий найменшого поняття не має про роботу фірми. Це одна з можливих схем.

Рівень податкової віддачі по податку на прибуток має становити не менше 1 відсотка або бути вищим за середньогалузевий показник по Україні.

Недосягнення податкової віддачі підприємствами міста середньогалузевого значення податкової віддачі по Україні призводить тільки у Чернігові до мільйонних втрат податкових надходжень.

Тому, для того щоб не потрапити у поле зору податківців, платникам податків необхідно контролювати власну податкову віддачу, яка є ознакою податкового здоров’я підприємства.

Валентина Осипенко, заступник начальника управління
оподаткування юридичних осіб ДПІ у м. Чернігові