Неділя 05 квітня 2020 р. 00:34 14000, м. Чернігів, вул. Магістратська, 7

Cоціальний захист самозайнятих осіб

З 1 січня 2016 року набули право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності  всі фізичні особи-підприємці (самозайняті  особи). До цього ці суб’єкти господарювання  брали участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням на  добровільних засадах.

Такий підхід до соціального захисту для цієї категорії працюючих став можливим завдяки запровадженню обов’язковості сплати 22-відсоткового розміру єдиного соціального внеску.

Відтак, за виконання даної умови зазначені особи можуть одержувати за рахунок коштів Фонду допомогу у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, по вагітності та пологах, на поховання, а також лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів України.

Міністерством соціальної політики України визначено механізм розрахунку допомог (лист від 12.03.2016 №72/18/99).

Обчислення середньоденного доходу здійснюється самозайнятою особою відповідно до пунктів 2 та 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001  №1266.

Слід зазначити, що фізичним особам - платникам єдиного внеску, які укладали договори добровільного страхування на 2015 - 2016 роки в розрахунковий період враховуються місяці їх добровільного страхування у 2015 році.

Водночас особам, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку мають страховий стаж менше шести місяців сума допомоги визначається виходячи з нарахованого доходу, з якого сплачено ЄСВ, але в розрахунку на місяць встановлені обмеження:

для допомоги по тимчасовій непрацездатності:

- не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку;

для допомоги по вагітності та пологах:

- не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати;

- не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку.

Фінансування матеріального забезпечення самозайнятій особі надається на підставі заяви-розрахунку, форма якої затверджена Порядком фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженим постановою правління Фонду від 22.12.2010 №26.

До речі, фізичним особам - підприємцям, які одночасно працюють у роботодавців на умовах трудового договору (контракту), надання матеріального забезпечення, як самозайнятій особі не передбачено.

Чернігівська міська виконавча дирекція обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності