25 липня 2016 р.

Про справляння єдиного податку платниками четвертої групи

Як пояснила начальник відділу адміністрування екологічного податку та рентної плати і місцевих податків Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Людмила Гординська, відповідно до вимог чинного законодавства однією з умов перебування сільськогосподарських товаровиробників на спрощеній системі оподаткування є наявність земельних ділянок, оскільки об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду. Земельні ділянки можуть перебувати у власності сільськогосподарського товаровиробника або надаватись йому у користування, у тому числі на умовах оренди.

Підставою для нарахування єдиного податку платникам четвертої групи є дані Державного земельного кадастру та/або дані з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (п.п. 292 1.3 п.292.1 ст. 292 Податкового кодексу України).

Базою оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь, а для земель водного фонду - нормативна грошова оцінка ріллі в області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року.

Питання оцінки земельних ділянок, застосування індексації та коефіцієнтів належить виключно до компетенції центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, яким є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Держгеокадастр та його територіальні органи відповідно до повноважень видають витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

Платниками єдиного податку четвертої групи є сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Для визначення розміру доходу, одержаного від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, суб'єкти господарювання складають Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва, форму якого затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.12.2011 р. N 772.

Податківець звернула увагу на те, що не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб'єкти господарювання, які станом на 1 січня базового (звітного) року мають податковий борг (недоїмку), за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку сільськогосподарські товаровиробники повинні подати контролюючому органу податкові декларації з додатками.

Чернігівська ОДПІ